Globalna turystyka rośnie szybciej niż PKB na świecie. Jaką rolę odegrają w niej nowe technologie?
Globalna turystyka rośnie szybciej niż PKB na świecie. Jaką rolę odegrają w niej nowe technologie?

Globalna turystyka rośnie szybciej niż PKB na świecie. Jaką rolę odegrają w niej nowe technologie?

Branża turystyczna w 2017 roku rozwijała się szybciej niż w poprzednich latach, a perspektywy na kolejny rok są równie optymistyczne. Wszystko wskazuje na to, że podróżni nie czują się zagrożeni i częściej wyjeżdżają na wakacje. To niektóre z wniosków z raportu ITB.

Raport ITB World Travel Trends został przygotowany w związku ze zbliżającym się kongresem rynku turystycznego ITB Berlin, który odbędzie się w dniach 7-11 marca. Zgodnie z przedstawionymi danymi liczba wyjazdów zagranicznych na całym świecie wzrosła o 6% w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 roku. Natomiast średnia długość pobytu była większa o 4%. Turystyka pozostaje kluczowym motorem światowej gospodarki. Wprawdzie podróżni są wciąż zaniepokojeni kwestią bezpieczeństwa, ale tradycyjne czynniki, jak dostępna oferta i ceny ponownie stają się kluczowymi elementami wpływającymi na decyzje.

Główny powód wyjazdów? Bez zaskoczenia. Wakacje są najważniejsze
Na poziomie globalnym wakacje są numerem jeden wśród wyjazdów zagranicznych. W pierwszych ośmiu miesiącach 2017 ich liczba wzrosła o 6% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Wycieczki do przyjaciół i rodziny wykazały jeszcze większą tendencję wzrostową - aż 8%. Podróże służbowe pozostają na razie w stagnacji. Jednak prognozy na 2018 rok również są obiecujące. Bazując na wskaźniku World Travel Confidence Index autorzy raportu szacują wzrost na poziomie 5%.

Zagrożenie mniejsze niż myślisz
Ponad 40% podróżujących za granicę twierdzi, że ostrzeżenia o niestabilności państw i terroryzmie wpłyną na ich decyzje wyjazdowe w 2018 r. Jedna trzecia planuje podróż  wyłącznie do bezpiecznego miejsca, a 8% rozważa całkowitą rezygnację z wyjazdu. Po stronie pozytywów można zaliczyć fakt, że prawie 60% badanych twierdzi, że nie zmieni swoich planów z powodu możliwych zagrożeń terrorystycznych.

Kraje takie jak Turcja, Egipt i Tunezja, które w ostatnich latach padły ofiarą ataków terrorystycznych nadal uważane są za szczególnie niebezpiecznie. W poprzednim roku ucierpiał również wizerunek Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, w których również zdarzały się incydenty terrorystyczne. Za szczególnie bezpieczne postrzegane są północna, środkowa i wschodnia Europa oraz Szwajcaria, Kanada i Australia.

Przyszłość należy do nowych technologii
Chatboty, roboty, rzeczywistość rozszerzona i wirtualna to technologie przyszłości, które odegrają kluczową rolę nie tylko w sektorze hotelarskim, ale także w całym transporcie i turystyce - ocenia cytowany w raporcie Wojciech Olearczyk, dyrektor ds. rozwoju oprogramowania Sabre Polska.

Wśród pojawiających się trendów zwrócił uwagę na technologie autonomiczne, które mogą mieć szczególne zastosowanie w tych sektorach. Najczęściej kojarzymy je z samochodami jeżdżącymi bez kierowcy, ale obejmują one również cyfrowych asystentów, chatboty w komunikatorach, a nawet roboty.

Zastosowanie robotów w turystyce może obejmować na przykład maszyny dostarczające zamówienia do pokojów. Ponadto "roboty bagażowe" mogłyby odbierać walizki i przekazywać je samodzielnie do w transportu lotniczego. Innym rodzajem technologii autonomicznych są wyszukiwarki oparte o rekomendacje, tak zwane “recommendation engines”. Uczą się one wykorzystując wyszukiwania użytkowników, recenzje i oceny dostępne w sieci, aby przedstawić najlepsze propozycje, na przykład dotyczące noclegu w  hotelu.
Załączniki

Pobierz wszystkie

ITB2018.png

grafika | 891 KB

Pobierz
grafika.jpeg

grafika | 3,31 MB

Pobierz
Globalna turystyka rośnie szybciej niż PKB na świecie. Jaką rolę odegrają nowe technologie.pdf

pdf | 99,2 KB

Pobierz
Globalna turystyka rośnie szybciej niż PKB na świecie. Jaką rolę odegrają nowe technologie-.docx

docx | 16,4 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zobacz co o zmieniającym się świecie mówili Jan Mela, Michał Rusinek i inni prelegenci konferencji Talk’N’Roll

W czwartek 20 września odbyła się już czwarta edycja konferencji Talk’N’Roll. W tym roku hasłem przewodnim było “You next step forward”, czyli “Twój następny krok” - a prelekcje skupiały się głównie na tym, jakie zmiany zachodzą w różnych dziedzinach naszego życia.
Wyjątkowi prelegenci i intrygujące tematy - czwarta edycja konferencji Talk’N’Roll już 20 września w Krakowie

Już 20 września w Krakowie będziemy mieli okazję zainspirować się technologią. Poszerzanie swoich horyzontów, rozmowa o ideach wartych rozgłosu oraz wspólne dyskusje będące impulsem do rozwijania swojej wiedzy, to sztandarowe założenia konferencji Talk’N’Roll. Organizowany przez pracowników firmy technologicznej Sabre Polska projekt ma już swoją czwartą edycję.
Giganci branży turystycznej łączą siły - oferty Booking.com w systemie Sabre

Sabre, lider w dostarczaniu technologii dla branży turystycznej, planuje uruchomić w obecnym roku najbardziej kompleksową platformę z usługami zakwaterowania. Pod koniec czerwca firma ogłosiła, że nawiązała współpracę z Booking.com, dzięki czemu klienci agencji turystycznych otrzymają jeszcze szerszy dostęp do wyjątkowych ofert noclegowych.
Trzy technologie, które zdefiniują przyszłość podróży

Zaledwie 100 lat temu niewiele osób mogło pozwolić sobie na podróżowanie dla przyjemności. Rozwój technologii i upowszechnienie tanich i szybkich środków transportu sprawiły, że nawet zagraniczne wyjazdy przestały być elitarne. Kolejnym krokiem był rozwój internetu i dostępność wyszukiwarek lotów. Nie wychodząc z domu, dosłownie za kilkadziesiąt złotych, możemy kupić bilety do wielu europejskich miast. Jaka będzie kolejna rewolucja technologiczna w podróżowaniu? Czym zaskoczy nas turystyka przyszłości?
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.