Czy polskie firmy są zaangażowane społecznie? Najnowszy raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Czy polskie firmy są zaangażowane społecznie? Najnowszy raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Czy polskie firmy są zaangażowane społecznie? Najnowszy raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu

W najnowszym Raporcie “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” znalazło się 1190 dobrych praktyk biznesu z zakresu społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. To ponad 300 praktyk więcej niż w ubiegłorocznym raporcie i kolejny rekord w 16-letniej historii publikacji. Społeczna odpowiedzialność biznesu rozwija się w Polsce co najmniej od kilkunastu lat. Stoi za tym nie tylko moda, ale także oddolna inicjatywa samych pracowników i chęć pomagania innym.

Rekordowy rok odpowiedzialnego biznesu

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to największy w Polsce przegląd społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility - CSR). Pierwsze edycje publikacji zawierały przykłady kilkudziesięciu działań prowadzonych przez firmy, które mieściły się na kilkunastu stronach. Teraz, po 16 latach na blisko 200 stronach znalazła się rekordowa liczba 1190 opisów dobrych praktyk zgłoszonych przez 177 firm.

Cieszymy się z kolejnego rekordu i tak dużej liczby praktyk, która sprawia, że nasz raport staje się z roku na rok cenniejszym źródłem inspiracji dla tych, którzy zaczynają swoją drogę do biznesu odpowiedzialnego społecznie, ale też dla organizacji poszukujących nowych partnerów do swoich pomysłów czy działań

mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

W najnowszym opracowaniu znalazło się 639 nowych i 551 długoletnich praktyk. To odpowiednio o 39% i 32% więcej niż w ubiegłym roku. Systematyczny wzrost pokazuje coraz bardziej intensywny rozwój koncepcji CSR w polskich firmach.

Coraz więcej małych firm w raporcie

Rekordowa okazała się również ilość podmiotów zgłaszających praktyki. Wśród 177 firm, znalazło się około 50 małych i średnich przedsiębiorstw. Potwierdza to, że wdrażanie CSR jest możliwe w każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości.

W raporcie przodują jednak duże firmy i polskie oddziały globalnych korporacji. Wiele z nich przyjmuje specjalne strategie zaangażowania w kwestie odpowiedzialności społecznej. Coraz popularniejszą praktyką jest także wyznaczanie osób, lub nawet całych zespołów odpowiedzialnych za koordynowanie całości działań CSR.
Jednym z powodów rosnącej popularności CSR-u jest szukanie dodatkowych sposobów na wyróżnienie się firmy na rynku. Pracodawca, który aktywnie działa na tym polu jest postrzegany jako bardziej wiarygodny i atrakcyjny. Jednak czynników, które o rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu jest zdecydowanie więcej.  

Firmy angażują się w działania CSR, ponieważ tego oczekują sami pracownicy. Dla osób, które pracują cały dzień, to często jedyna okazja do zrealizowania potrzeby pomocy innym. Dlatego nasze akcje są w 100% oddolnymi inicjatywami. Warto rozwijać i promować takie projekty, bo zaplecze organizacyjne przedsiębiorstw naprawdę ułatwia pomaganie. W CSR bardzo ważna jest też systematyczność. Działamy od wielu lat, przez co fundacje i osoby, którym pomagamy wiedzą, że mogą na nas liczyć

mówi Magdalena Walas, menedżer krakowskiego biura Sabre, która już od 8 lat prowadzi projekty CSR.

Przedsiębiorstwa pomagają lokalnie

Raport prezentuje praktyki zgodnie z siedmioma obszarami ISO 26000. Niezmiennie najwięcej działań dotyczy zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnych. Następnym w kolejności obszarem jest środowisko naturalne. Coraz popularniejsze są także praktyki związane z gospodarką obiegu zamkniętego oraz tzw. zero waste.

Warto zwrócić uwagę również na pojawiające się różnorodne działania skierowane do pracowników pochodzenia ukraińskiego. W raporcie zostały opisane zarówno narzędzia pomagające przeliczyć wynagrodzenie, jak i gazety wydawane w narodowym języku pracowników. Pokazuje to, że firmy w Polsce dostrzegają potencjał płynący z pojawienia się na rynku pracy tej grupy osób.

W obecnym roku można zaobserwować także niemal stuprocentowy wzrost liczby praktyk dotyczących miejsca pracy. Wzrost ten może sugerować, że rynek pracy w coraz większym stopniu jest rynkiem pracownika.

Jak rozwija się polski CSR

Społeczna odpowiedzialność biznesu pokazuje, że dobro firmy i działania prospołeczne się nie wykluczają. CSR rozwija się w Polsce i na całym świecie i zgodnie z opinią autorów raportu, w coraz mniejszym stopniu obejmuje tylko proste działania filantropijne. Przedsiębiorstwa zmieniają swoje podejście na bardziej kompleksowe i włączają rozwiązania społecznie odpowiedzialne w strategie biznesowe na różnych szczeblach organizacji.

Raport “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” przygotowało Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Publikacja dostępna jest w wersji online na stronie odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2017.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Czy polskie firmy są zaangażowane społecznie - raport - inf. prasowa Sabre.docx

docx | 164 KB

Pobierz
Czy polskie firmy są zaangażowane społecznie - raport - inf. prasowa Sabre.pdf

pdf | 192 KB

Pobierz
Raport_CSR.jpg

grafika | 82,3 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Krakowskie firmy w najnowszym raporcie “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”

W najnowszym Raporcie “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” znalazło się 1190 dobrych praktyk biznesu z zakresu społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. To ponad 300 praktyk więcej niż w ubiegłorocznym raporcie i kolejny rekord w 16-letniej historii publikacji. Społeczna odpowiedzialność biznesu od kilku lat intensywnie rozwija się w Polsce. Stoi za tym nie tylko moda, ale także oddolna inicjatywa samych pracowników i chęć pomagania innym.
Sztuczna inteligencja w turystyce - Sabre tworzy chatbota dla biur podróży

Sabre Corporation, firma zajmująca się technologiami IT dla turystyki, stworzyła inteligentnego chatbota, przeznaczonego dla hoteli i biur podróży. Rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję znajdują zastosowania w kolejnych obszarach naszego życia. Tym razem usprawnią proces obsługi turystów, przede wszystkim dzięki możliwości jednoczesnego i natychmiastowego udzielania pomocy wielu konsumentom.
Performance Engineering Meetup

26 października Sabre Polska organizuje w Krakowie spotkanie poświęcone zagadnieniom z obszaru Performance Engineering. Sabre Meetup to cykl wydarzeń poświęconych różnym aspektom technologii i pracy w IT. Najbliższe z nich będzie dotyczyło technik wykorzystywanych do zapewniania stabilności i wydajności systemów. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc konieczna jest rejestracja.
Talk’N’Roll – zainspiruj się geekami!

Dzielenie się wartościowymi pomysłami, poszerzanie własnych horyzontów i wzajemne inspirowanie się – to główne założenia konferencji Talk’N’Roll, która odbędzie się w Krakowie 26 września. Jest to już trzecia edycja wydarzenia organizowanego przez pracowników firmy Sabre. Do tej pory spotykali się oni we własnym gronie, zapraszając prelegentów z kraju i ze świata. W tym roku postanowili zaprosić na Talk’N’Roll wszystkich chętnych – udział w wydarzeniu jest bezpłatny, konieczna jest jedynie rejestracja.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.