Uczeń 2.0 - czego używa podczas zajęć?
Uczeń 2.0 - czego używa podczas zajęć?

Uczeń 2.0 - czego używa podczas zajęć?

Opublikowany

W szkołach oraz na uczelniach coraz częściej wybiera się nowoczesne rozwiązania, które pozwalają uatrakcyjnić zajęcia oraz zwiększyć efektywność nauki. Bardzo ważny jest wybór odpowiednich urządzeń. To właśnie od nich zależą wrażenia oraz skuteczność edukacji 2.0. Z jakich produktów może skorzystać uczeń w trakcie zajęć?

001.jpg
Tablet
Praktyczne urządzenie, które pozwala zaoszczędzić uczniom sporo miejsca w ich plecakach czy torbach. Warto wspomnieć, że według szacunków Fundacji Rosa aktualnie ok. 80% uczniów ma problemy z kręgosłupem z powodu zbyt ciężkich plecaków. Dzięki tabletowi można z powodzeniem zastąpić wiele pozostałych rzeczy pakowanych do plecaka. W pamięci urządzenia bezproblemowo umieści się między innymi lektury szkolne, podręczniki, a także uzyskać dostęp do wielu ciekawych materiałów interaktywnych. W dodatku nauczyciel może udostępnić tablet materiały w trakcie lekcji.
Obecnie coraz więcej szkół angażuje się w wymianę tradycyjnych książek właśnie na tablety – wiele firm również tworzy własne akcje, m.in. eTornister we współpracy sieci Plus i PZU. W tym miejscu warto spojrzeć na statystyki z placówek edukacyjnych w Wielkiej Brytanii. Według raportu BBC w 2014 roku aż 70 % szkół wykorzystywało tablety, a liczba uczniów posiadających własne urządzenia systematycznie rosła.
 • Wygodny sposób na dostęp do podręczników i lektur
 • Możliwość korzystania z materiałów interaktywnych
 • Szybsze udostępnianie wiadomości w klasie
 • Sporządzania notatek na tablecie
002.jpg
Czytnik e-booków
Kolejne rozwiązanie warte uwagi ze względu na oszczędność miejsca oraz aspekty zdrowotne. Z biegiem czasu znajdujący coraz więcej zwolenników w środowisku edukacyjnym. Urząd Miejski Ostrowa Wielkopolskiego już w 2012 roku został nagrodzony przez marszałka województwa wielkopolskiego za wprowadzenie ich w wybranych placówkach na miejsce tradycyjnych podręczników.  Czytnik e-booków,  podobnie jak tablet, może pomieścić w swoich zbiorach tysiące lektur szkolnych, dzięki czemu szkolne plecaki, a co za tym idzie kręgosłupy uczniów, nie będą obciążone kilogramami książek. Na rynku dostępne są dziesiątki urządzeń, zróżnicowane pod względem wykorzystanej technologii e-papieru, czy też obecności lub braku doświetlenia. Jedno ładowanie takiego urządzenia zezwoli na kilka tygodni lektury z dala od ładowarki. Warto pamiętać o tym, że wyświetlany na czytnikach tekst można dowolnie formatować. Zależnie od własnych upodobań da się zwiększać/zmniejszać czcionkę, regulować akapity, czy odstępy pomiędzy nimi. Ważną cechą czytników pozostaje ekran E Ink. Cechuje się wysokim kontrastem, a przy tym nie męczy wzroku w porównaniu do tabletów z LCD. W porównaniu do tabletów zazwyczaj mają słabszą wydajność, ale trzeba pamiętać, że ich przeznaczenie jest zupełnie inne. Wyświetlacz e-ink nie sprawdzi się przy odtwarzaniu multimediów, za to odwdzięcza się dłuższym czasem pracy i nie wpływa negatywnie na wzrok. Jego zadaniem jest wyświetlanie tekstu tak, jakby była to klasyczna kartka papieru. W przeciwieństwie do wyświetlaczy LCD, technologia e-papieru pozwala czytać nawet w pełnym słońcu.
 • Wszystkie książki/lektury w jednym miejscu
 • Aspekt zdrowotny (brak obciążenia kręgosłupa, wyświetlacz, który nie psuje wzroku)
 • Długi czas pracy na jednym ładowaniu
Sprzęt, którym dysponuje aktualnie większość uczniów, oferuje ogromne możliwości i pozwala rozwijać umiejętności oraz talenty uczniów. Wszyscy dokładnie znamy jego możliwości. Można zainstalować na nim wiele interesujących aplikacji, takich jak Wolfram Alpha, niezastąpiona pomoc przy matematyce, czy Todoist, pozwalający zautomatyzować wiele czynności i np. wyciszać nasz telefon, kiedy uczeń będzie w szkole. Co więcej, na rynku znajdziemy dodatkowe moduły do telefonu. Do smartfona możemy na przykład bezpośrednio podpiąć projektor czy też klawiaturę, która pozwoli na sprawne sporządzanie notatek czy naukę programowania na małym ekranie. W ofercie polskich dystrybutorów, poza flagowymi urządzeniami, można też wybierać w gronie budżetowych i rozsądnych pod kątem specyfikacji smartfonów takich producentów jak Umidigi, HOMTOM, Ulefone czy Bluboo.

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia dla ucznia warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Jednym z nich jest odpowiednio pojemna bateria, która pozwoli na całodziennie, komfortowe i aktywne używanie, a przykładem takiego telefonu może być np. Xiaomi Redmi Note 4 z akumulatorem 4100 mAh. W dodatku da się wydłużyć czas pracy kupując powerbank.
Pojemna bateria - Xiaomi Redmi Note 4

Pojemna bateria - Xiaomi Redmi Note 4

Kolejnym elementem godnym uwagi jest odporna obudowa. Telefon ucznia musi przetrwać wiele trudnych sytuacji, a jedną z najczęściej występujących jest upadek na korytarzu czy w trakcie trwania szkolnej wycieczki. Również na wakacjach, np. nad jeziorem, smartfon może wpaść do wody. W takich przypadkach doceni się wytrzymałe modele, jak Ulefone Armor albo Zoji Z6, które zostały stworzone pod kątem takich wyzwań.
Odporny na wszystko - Ulefone Armor

Odporny na wszystko - Ulefone Armor

Ważna jest również dostępność na telefonie możliwie jak najnowszej wersji systemu operacyjnego, dzięki czemu będzie w stanie uruchomić wszystkie aplikacje ze Sklepu Play. Kolejna ważna sprawa to moduł LTE, dostępny w m.in. Bluboo Picasso 4G. W wielu szkołach nie ma dostępnej sieci WiFi, a dostęp do internetu to konieczność w przypadku wielu programów edukacyjnych. Z tego względu dobrze, aby telefon oferował szybką łączność.
Szybki i stabilny internet LTE - Bluboo Picasso 4G

Szybki i stabilny internet LTE - Bluboo Picasso 4G

Szukając nowego smartfona warto też zwrócić uwagę na jego aparat. Dzięki niemu będzie można sfotografować czytelnie notatki czy też zadania – w połączeniu z np. Office Lens, będzie można je potem wydrukować  w domu. Świetną jakość zdjęć oferują modele takie jak Homtom HT10 z matrycą Sony 21 Mpix czy Ulefone Future z 16 Mpix autorstwa Samsunga.
Dopracowany aparat - HOMTOM HT10

Dopracowany aparat - HOMTOM HT10

Uczniowie oraz rodzice docenią również obecność skanera linii papilarnych, który skutecznie uniemożliwi osobom postronnym uzyskanie dostępu do telefonu. Czytnik stanowi najbardziej skuteczną formę ochrony.  Jest on stosowany w wielu urządzeniach dostępnych w oficjalnej polskiej dystrybucji CK MEDIATOR, a jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji tego rodzaju pozostaje Homtom HT17. Ponadto na odcisk palca blokować można również zainstalowane aplikacje.
Zaawansowana ochrona danych - HOMTOM HT17

Zaawansowana ochrona danych - HOMTOM HT17

Szkoła to jednak nie sama nauka i ważne, aby smartfon sprawdził się również w chwilach odpoczynku. Tu uwagę zwraca się na wydajność oraz jakość dźwięku. Ze wszystkimi grami poradzi sobie Xiaomi Mi5 ze Snapdragonem 820, natomiast znakomitym audio może pochwalić się Ulefone Vienna. Dla młodszych użytkowników obowiązkowym dodatkiem są także słuchawki w zestawie.
 • Dostęp do potrzebnych materiałów
 • Poszerzanie wiedzy
 • Aplikacje do np. nauki słownictwa
 • Źródło rozrywki na przerwach
008.jpg
Laptop
Kolejne urządzenie przydatne w codziennej nauce, choć w obliczu bardziej mobilnych rozwiązań mniej praktyczny produkt. Okazuje się być jednak niezastąpione przy robieniu prezentacji, wykonywaniu trójwymiarowych szkiców czy też korzystaniu z drukarki 3D, która może stanowić ciekawe uzupełnienie zajęć. Ponadto idealnie sprawdzi się do nauki programowania, która obecnie coraz częściej pojawia się w szkołach, chociażby w formie dodatkowych zajęć wprowadzających w tą tematykę.

 • Tworzenie zadań domowych, prezentacji
 • Dostęp do sieci
Technologia umożliwia uczniom zdobywanie wiedzy w sposób szybszy, a także daje możliwość uatrakcyjnienia zajęć dzięki materiałom multimedialnym, ćwiczeniom interaktywnym lub łatwego udostępniania informacji z lekcji przez nauczyciela. Młodsi odbiorcy mogą również sprawdzać wiadomości w internecie z poziomu swojego telefonu. Aktualnie smartfony są w stanie zastąpić wiele innych urządzeń, w tym tablety, czytniki czy laptopy i świetnie sprawdzą się również w procesie edukacyjnym. Niewątpliwie nowoczesne rozwiązania zmieniają na lepsze oblicze szkoły.
O firmie CK MEDIATOR
Spółka CK MEDIATOR powstała w 1997 roku. Od początku działalności jej głównym profilem była hurtowa sprzedaż towarów IT, m.in laptopów marki Toshiba, ASUS, Lenovo, Dell, HP i Acer. Szerokie kontakty wśród producentów elektroniki, w 2016 roku zaowocowały rozszerzeniem oferty o najwyższej jakości smartfony chińskich marek, takich jak m.in.: Xiaomi, Doogee, HOMTOM, Bluboo, Ulefone czy UMI. Jednym z bieżących, kluczowych dla firmy celów jest sukcesywne wprowadzanie do oferty dystrybucyjnej kolejnych brandów i budowanie kompetencji najbardziej profesjonalnego importera tego typu urządzeń w Polsce.

Więcej informacji na stronie: www.ckmediator.pl

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Uczeń 2.0 - czego używa podczas zajęć - artykuł ekspercki CK MEDIATOR.docx

docx | 3,17 MB

Pobierz
Uczeń 2.0 - czego używa podczas zajęć - artykuł ekspercki CK MEDIATOR.pdf

pdf | 597 KB

Pobierz
000.jpg

grafika | 2,54 MB

Pobierz
007.png

grafika | 604 KB

Pobierz
003.jpg

grafika | 52,3 KB

Pobierz
006.jpg

grafika | 467 KB

Pobierz
002.jpg

grafika | 343 KB

Pobierz
008.jpg

grafika | 171 KB

Pobierz
004.jpg

grafika | 102 KB

Pobierz
001.jpg

grafika | 66,7 KB

Pobierz
005.jpg

grafika | 19,6 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
HOMTOM HT50 – najtańszy smartfon z baterią o pojemności 5500 mAh

temu

Autoryzowany dystrybutor marki HOMTOM w Polsce, CK MEDIATOR, wprowadził do sprzedaży nowy smartfon HOMTOM HT50. Urządzenie łączy w sobie pojemną baterię o pojemności 5500 mAh, ekran IPS, wydajne podzespoły, a także atrakcyjną cenę. HOMTOM HT50 pochodzący z polskiej dystrybucji jest objęty dodatkowo 24-miesięczną gwarancją realizowaną na terenie kraju wraz z pełnym wsparciem posprzedażowym.
Acer esitles üritusel IFA 2017 kahte uut projektorit: VL7860 kodukasutuseks ja P8800 suurüritustel kasutamiseks

temu

Maailma väikseim 4K UHD laserprojektor[i] Acer VL7860 võimaldab kasutajatel eri keskkondades projitseerida laserkvaliteetseid kujutisi. [i] Põhineb Aceri ettevõttesisesel uuringul turul saadaolevate konkureerivate 4K UHD laserprojektorite kohta seisuga 24. august 2017.
Acer toob turule uue üliõhukese sülearvuti, tahvelarvuti ja eraldatava ekraaniga arvuti: Swift 5, Spin 5 ja Switch 7 Black Edition

temu

Need õhukesed ja stiilsed uudistooted viivad funktsionaalsuse ja mobiilsuse uuele tasemele.
Saabunud on Aspire S24, Aceri uus, täielik ja seni kõige õhem lauaarvuti

temu

Toimetaja kokkuvõte Silmatorkavateks disainielementideks on üliõhuke 5,97 mm ääristeta kuvar ja šampanjakuldsed toonid, mis annavad seadmele elegantse ja luksusliku ilme. Suure jõudluse tagavad uusimad 8. põlvkonna Intel® Core™-i protsessorid ja soovi korra lisatav Intel Optane™-i mälu. Põhja all olev juhtmevaba laadimisala võimaldab laadida Qi funktsiooniga seadmeid.

UMIDIGI C Note – zapas energii w aluminiowej obudowie

W polskich sklepach – za sprawą autoryzowanego dystrybutora, firmy CK MEDIATOR – zadebiutował UMIDIGI C Note. Smartfon wyróżnia się pojemną baterią, niebanalnym designem i wytrzymałością za sprawą obudowy wykonanej z jednego kawałka aluminium o grubości 8,7 mm.