5 powodów, dla których uczeń powinien mieć czytnik e-booków

5 powodów, dla których uczeń powinien mieć czytnik e-booków

Opublikowany

Wielu rodziców zastanawia się, jak przekonać dziecko do czytania. Najprostszym sposobem jest dawanie dobrego przykładu – spędzanie wolnego czasu z książkami i audiobookami, to naturalny sposób na zaszczepienie w pociechach zamiłowania do lektury.

Zachęcenie dzieci i nastolatków do czytania może przybierać różne formy – jedną z nich jest dostarczenie im nowoczesnego sprzętu, służącego do czytania, jednak znacznie bezpieczniejszego dla oczu niż tablet czy smartfon. Takie zadanie spełnia czytnik e-booków z ekranem E Ink, który pozwala na komfortową lekturę, bez szkodliwego oddziaływania na wzrok.
002.png
1.  Lżejszy plecak

Uczniowie, już na początku swojej przygody ze szkołą, noszą na swoich barkach dosłownie kilogramy wiedzy. Dorzucanie im papierowych, nierzadko ciężkich książek, stanowi dodatkowe obciążenie dla ich kręgosłupów. Dlatego lekki, ważący niewiele ponad 150 g czytnik e-booków, jest doskonałym uzupełnieniem papierowych książek. Smukłe, odpowiednio wyprofilowane urządzenie, jak inkBOOK Classic 2, ułatwia pewny chwyt nawet w dziecięcych rękach, dzięki czemu pociecha może czytać w drodze do szkoły, czekając na zajęcia dodatkowe czy jadąc na angielski.
005.png
2.  Bezpieczny ekran

Współcześnie dzieci przyzwyczajone są do dotykowych ekranów urządzeń, z których korzystają, stąd obsługa inkBOOKów jest dla nich intuicyjna. Dodatkowo, możliwość zmiany wielkości i kroju czcionki, pozwala na dostosowanie wyświetlanej treści do własnych upodobań. Na ekranach E Ink litery wyświetlane są tak samo, jak druk na na białej kartce, co daje efekt analogiczny do tradycyjnych książek, w których kartki nie świecą, lecz ukazują tekst w świetle odbitym. Kolejną zaletą niektórych nowoczesnych czytników e-booków jest opcja czytania nawet w warunkach słabego oświetlenia. Ekran nie jest wówczas podświetlany diodami LED w kierunku oczu czytającego, jak w tablecie czy smartfonie, ale doświetlany.
001.png
3. Tysiące tytułów za darmo

W ramach projektu „Wolne Lektury” dostępne są tysiące e-publikacji za darmo, wśród których można znaleźć wiele lektur szkolnych, od podstawówki do szkoły średniej. Dzięki temu rozwiązaniu można legalnie, w kilka sekund, pobrać literaturę polską i światową, którą uczniowie analizują później na lekcjach. Dodatkowo, wiele elektronicznych wydań można zgodnie z prawem czytać bez ponoszenia kosztów, pobierając je ze stron internetowych Projektu Gutenberg i Open Library. Warto wspomnieć, że kupując niektóre czytniki, np. inkBOOKi, otrzymuje się dostęp do 3 tysięcy publikacji, w tym wielu lektur szkolnych. Co ważne, w urządzeniu mniejszym niż zeszyt A5, można zapisać tysiące tytułów, a jego pamięć dodatkowo powiększyć o kartę pamięci MicroSD.
4. Wygodne czytanie, notowanie, lepsze wypracowania

Często młodzież, analizując treść czy pisząc rozprawkę, odwołuje się do cytatów z dzieła. Wówczas niezastąpione okazują się zakładki i krótkie notatki. W inkBOOKach rozwiązanie to zostało zaczerpnięte bezpośrednio z papierowych książek, bowiem na czytnikach można oznaczać treści, zaznaczać fragmenty i pisać własne notatki. Korzystanie z nich w czasie lekcji czy nauki w domu jest intuicyjne. Dodatkowo, czytniki e-booków mieszczą w sobie tysiące publikacji, pozwalając wykorzystywać informacje i cytaty z wielu książek, które są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Niektóre czytniki wyposażone są w specjalną czcionkę ulatwiającą czytanie i zapamiętywanie tekstu dzieciom dotkniętym dysleksją. Przykładem takiej czcionki jest Open Dislectic na inkBOOKach - można nią wyświetlać e-booki na czytniku. 
004.png
5. Wiele aplikacji, zero rozpraszaczy  

Ważną cechą wyróżniającą inkBOOKi na rynku czytników e-booków jest wyposażenie ich w Android, czyli otwarty system operacyjny. W praktyce, pozwala to na instalowanie aplikacji zewnętrznych, również innych dostawców treści, zarówno polskich, jak Empik, e-Kiosk, Legimi, jak i zagranicznych - amerykański Amazon, niemieckie Skoobe, francuski Youboox, czy hiszpańskie Nubico i wiele innych. Aby pomóc w nauce języków, czytniki wyposaża się w słowniki tłumaczące zaznaczone przez czytelnika w tekście słowo. Co istotne, w przeciwieństwie do tabletów i smartfonów, ze względu na budowę ekranu E Ink, czytniki e-booków nie dają dostępu do rozpraszaczy, jak gry z Google Play, serwisy Instagram czy Snapchat. Takie rozwiązanie daje pewność, że mając w ręce czytnik dziecko rzeczywiście czyta, a nie gra.
Początek roku szkolnego dla wielu rodzin oznacza konieczność pokrycia znacznych kosztów wyprawki, podręczników, dodatkowych kursów i zajęć pozalekcyjnych. Warto rozważyć zakup czytnika, biorąc pod uwagę nie tylko samą cenę urządzenia, ale fakt otrzymania dodatkowych korzyści, np. kompletu lektur. Pamiętajmy, że możliwość dostarczenia dziecku narzędzia ułatwiającego mu czytanie, bez żadnego dodatkowego obciążenia tornistra czy torebki, może okazać się szansą na zaszczepienie w nim zamiłowania do książek na całe życie.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

003.png

grafika | 1,47 MB

Pobierz
001.png

grafika | 1,74 MB

Pobierz
005.png

grafika | 1,24 MB

Pobierz
004.png

grafika | 1,09 MB

Pobierz
002.png

grafika | 1,43 MB

Pobierz
5 powodów, dla których uczeń powinien mieć czytnik e-booków - Art. ekspercki inkBOOK.docx

docx | 1,16 MB

Pobierz
5 powodów, dla których uczeń powinien mieć czytnik e-booków - Art. ekspercki inkBOOK.pdf

pdf | 1,12 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Inovativní elektronické čtečky inkBOOK Prime a inkBOOK Classic 2

temu

Čtečka inkBOOK byla představena na alza.cz ve formě dvou inovativním čteček – inkBOOK Prime a inkBOOK Classic 2. Obě zařízení jsou vybavena dotykovými obrazovkami E-Ink Carta™ vyrobenými technologiemi e-papíru a systémem Android, který jim umožňuje přístup k tisícům poskytovatelů obsahu a aplikacím. Jejich uvedení přineslo na internetu tvrzení, jako „konec hegemonie čtečky Kindle“. Obě čtečky získaly ocenění Red Dot za výjimečný design a inovativní řešení.
Zwiększ możliwości swojego czytnika e-booków z aplikacją Legimi

temu

Spotify dla e-booków - takie stwierdzenie najlepiej opisuje funkcjonalność coraz popularniejszej w Polsce usługi Legimi. W zamian za comiesięczny abonament, użytkownik uzyskuje nielimitowany dostęp do tysięcy książek elektronicznych. Przedstawiamy, w jaki sposób usługa działa na najpopularniejszych na rynku czytnikach e-booków.
Jak Polacy czytali podczas wakacji?

temu

W lipcu producent e-czytników inkBOOK przeprowadził badanie dotyczące preferencji osób czytających, w szczególności w okresie wakacyjnym. Jego celem było zidentyfikowanie najpopularniejszej wśród Polaków formy czytelnictwa podczas pobytu poza domem. Prawie 60% respondentów zadeklarowało, że podczas tegorocznego urlopu czytało książki w wersji elektronicznej.
Jak czytać więcej nie wydając przy tym fortuny?

temu

Czytanie wcale nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Warto zainwestować w czytnik e-booków, bo wiele wydań elektronicznych całkowicie legalnie można czytać za darmo, a nowości wydawnicze można zawsze kupować ze stałym rabatem. Poniżej przedstawiamy propozycje usług i serwisów, dzięki którym niskim kosztem zaopatrzysz swój czytnik w ciekawe książki.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.