3 najważniejsze elementy komputera dla gracza – podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy konfiguracji sprzętu

3 najważniejsze elementy komputera dla gracza – podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy konfiguracji sprzętu

Opublikowany

Wybór odpowiednich komponentów do komputera gracza wbrew pozorom potrafi być trudny. Na rynku cały czas pojawiają się nowe podzespoły, zmieniają się technologie i standardy. Nie każdy ma czas, by nadążyć za nowinkami dotyczącymi kart graficznych, procesorów, pamięci itd. W tym poradniku podpowiadamy, na jakie elementy zwrócić uwagę przy konfiguracji sprzętowej peceta.  

Zacinająca się gra, nieregularne klatkowanie obrazu czy zbyt długo ładująca się mapa – brzmi znajomo? Problemy ze sprzętem potrafią przysporzyć o prawdziwy zawrót głowy. Nie trzeba jednak od razu wymieniać komputera na nowy. Czasem wystarczą kosmetyczne, zmiany by dać staremu pecetowi nowe życie. Wymiana karty graficznej, procesora lub przesiadka z dysku HDD na SDD mogą okazać się kluczem do sukcesu.

Karta graficzna

Zważywszy na ostatnie wydarzenia i sytuację na rynku kart graficznych, będzie to z pewnością jedna z najbardziej kosztownych inwestycji w nowy/modernizowany komputer. Najdroższe mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ceny na poziomie 6-8 tysięcy złotych też nikogo obecnie szczególnie nie zdziwią.  Sporą popularnością w gronie użytkowników cieszą się propozycje w przedziale cenowym 1-2 tysiące złotych (modele GEFORCE GTX 1050 TI lub GEFORCE GTX 1060. Dysponując nieco większym budżetem (3-4 tysiące złotych) można się z kolei wyposażyć w kartę graficzną GEFORCE GTX 1080 TI ze złączem PCI-E oraz 11GB pamięci RAM.
Znaczenie karty graficznej wzrasta, zwłaszcza jeżeli mówimy o konfiguracji typowo do grania. Warto więc przemyśleć jej wybór i zdecydować się na możliwie najlepszą konstrukcję. Niestety, rynek zmienia się w bardzo szybkim tempie, przez co mniej doświadczeni klienci mogą mieć problem z opanowaniem podstawowych informacji i wyborem odpowiedniego modelu.
Decydując się na zakup, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na wydajność takiej karty. Nieco inne wymagania będą mieli gracze CS:GO, czego innego będą potrzebować amatorzy bardziej wymagających tytułów. Warto pamiętać, że karta graficzna, zależnie od jej wydajności, może wymagać odpowiedniego mocnego zasilacza i dedykowanych kabli zasilających.

Procesor

Często jest to pierwszy z elementów, jaki jest brany pod uwagę przy komponowaniu gamingowego komputera. W zależności od stopnia zaawansowania procesory będą dysponować kilkoma lub kilkunastoma rdzeniami. Z reguły przyjmuje się, że minimalna ilość rdzeniów w procesorze dla gracza to 4-6. Wybierając procesor do naszej gamingowego komputera warto jednak pamiętać, że najbardziej wydajne jednostki będą się cechować po pierwsze wyższą ceną, a po drugie wyższym zużyciem energii elektrycznej.
Gracze najczęściej wybierają pomiędzy propozycjami od AMD lub Intela, które mają w swojej ofercie kilkadziesiąt różnych propozycji dla różnych grup odbiorców. Produkty od tych właśnie producentów są najczęściej wybierane przez użytkowników. Najpopularniejszymi obecnie propozycjami są modele I5-8400, I7-8700K od Intela oraz Ryzen 5 1600 od AMD. Wybierając procesor, warto też zwrócić uwagę na częstotliwość taktowania urządzenia. Tu zasada jest prosta – im wyższa, tym lepiej.

Wydajny i cichy dysk

Dysk nie jest co prawda najważniejszym elementem w komputerze dla gracza, ale z pewnością może znacząco podnieść jego wydajność i skrócić czas ładowania gier i innych plików. Planując wydajny zestaw komputerowy dla gracza, z pewnością warto uwzględnić w nim napęd SSD. Korzyść z zakupu takie dysku będzie podwójna – komputer będzie szybszy i cichszy. SSD nie ma żadnych ruchomych elementów, a jako taki, jest całkowicie bezgłośny. W zależności od modelu i pojemności jego cena będzie się wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
W przypadku komputera dla gracza może się sprawdzić np. nowy model marki Plextor z serii M9Pe, zapowiadany przez producenta jako dedykowany graczom. Nie zobaczymy dzięki niemu większej ilości klatek (FPS), jednak szybszy dysk SSD przełoży się na płynniejszą rozgrywkę. Oszczędzimy sporo czasu zarówno podczas uruchamiania gry, jak i podczas ładowania poszczególnych map czy lokacji. Rolę magazynu danych może przejąć zewnętrzny dysk HDD lub dysk sieciowy (NAS).

Podsumowanie

Powszechnie sądzi się, że typowy komputer dla gracza to jednostka stacjonarna, która zwyczajowo będzie bardziej wydajna niż laptop. Producenci przenośnych sprzętów starają się jednak skutecznie walczyć z tym przekonaniem, stopniowo nasycając rynek coraz większą liczbą laptopów gamingowych.
Niewykluczone, że stworzenie peceta, który zadowoli gracza z pewnością będzie wymagać niemałych nakładów finansowych. Większych, jeśli zdecydujemy się na zupełnie nowy komputer. Mniejszych, jeśli wybierzemy wymianę poszczególnych podzespołów. Ostateczna satysfakcja z posiadania niezawodnej maszyny, powinna nam po części zrekompensować wszelkie wydatki.
Autor: Plextor, www.plextor.com

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

01.png

grafika | 1,37 MB

Pobierz
3 najważniejsze cechy komputera dla gracza - art. eskpercki Plextor.pdf

pdf | 125 KB

Pobierz
02.jpg

grafika | 114 KB

Pobierz
3 najważniejsze cechy komputera dla gracza - art. eskpercki Plextor.docx

docx | 16,5 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Mundialowe szaleństwo trwa. Wytypuj mistrza i zgarnij cenne nagrody od Plextor

temu

Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji wchodzą w kluczową fazę. 15 lipca poznamy najlepszą drużynę globu. To idealny moment, aby wytypować zwycięzcę i zgarnąć cenne nagrody od firmy Plextor - m.in. niezwykle wydajne dyski M9PeY oraz M8SeGN o pojemności 1TB.
Plextor M9Pe Extreme: SSD z prędkością zapisu 5000 MB/s

temu

Zaprezentowany podczas tegorocznych targów Computex nośnik oferuje rekordową dla konsumenckich dysków SSD prędkość podczas odczytu i zapisu danych.
Plextor: Usuwanie danych z dysku NVMe zgodne z RODO

temu

Plextor, lider rynku wydajnych pamięci masowych, udostępnił najnowszą wersję autorskiego oprogramowania Plextool, tym razem przeznaczonego dla dysków SSD NVMe – Plextool NVMe Edition. Może być ono szczególnie interesujące w kontekście wejścia w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO lub z ang. GDPR), bowiem pozwala m.in. na bezpieczne usuwanie danych z dysku NVMe.
5 najważniejszych cech komputera do montażu wideo i obróbki foto

temu

Nie istnieje jeden idealny zestaw podzespołów komputerowych do profesjonalnej obróbki grafiki i wideo. Inne potrzeby i wymagania będzie miała osoba pracująca z Photoshopem, a inne zajmująca się modelami 3D. Dlatego w poniższym poradniku skupiliśmy się na ogólnych zasadach i kryteriach wyboru odpowiednich elementów stacji roboczej.

Nowości ADATA na Embedded World 2018

ADATA z przyjemnością informuje o swoim udziale w tegorocznych targach Embedded World 2018, gdzie zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania do zastosowań przemysłowych.