W dużej ilości komentarzy pod artykułami o kolejnych sukcesach esportowców można przeczytać, że esportu i siedzenia przed komputerem nie należy kwalifikować jako sport. Tymczasem grono oglądających zmagania profesjonalnych zawodników rośnie z miesiąca na miesiąc i osiąga już ilości charakteryzujące polską Ekstraklasę.
W zeszłym tygodniu ruszyły rozgrywki zasadnicze drugiego sezonu Polskiej Ligi Esportowej. Poprzednia edycja Ligi była pierwszym tego typu projektem na polskiej scenie esportowej.
Pula nagród wyniosła 240 000 PLN, z czego 67 200 PLN trafiło do drużyn w formie wynagrodzeń za mecze rozegrane w sezonie zasadniczym. Transmisje prowadzone przez 6 komentatorów trwały łącznie 161 godzin. Nawet 150 000 widzów tygodniowo spędziło pół miliona godzin na oglądaniu relacji. W jednym momencie przed monitorami zasiadało nawet 11 tysięcy widzów.
To zbliżony wynik w stosunku do liczby oglądających mecze piłki nożnej rozgrywane w ramach Ekstraklasy. Wg danych serwisu Ekstraklasa.tv w sezonie 2016/2017 przed telewizorami zasiadało średnio 117,6 tysięcy widzów. Mecze transmitowane przez kanały nc+ (Canal+, Canal+ Sport, Canal+ Sport 2 i nSport+) gromadziły przed telewizorami 105,7 tys. osób, a pokazywane przez Eurosport (Eurosport 1, Eurosport 2) więcej, bo 157,9 tys. widzów. Podział wynika z faktu, że sześć z ośmiu meczów w kolejce było transmitowanych przez kanały nc+, a pozostałe dwa przez Eurosport.
Gracze i kibice esportowi od lat czekali na systematyczne rozgrywki ligowe, w których drużyny mogły liczyć na stały dochód. Do sukcesu Ligi przyczynił się także sztywny harmonogram meczów, dzięki czemu projekt na stałe zagościł w kalendarzach fanów.
W nowym sezonie zobaczymy:
- większą pulę nagród, która tym razem wyniesie 261 360 PLN
- więcej drużyn grających w Counter Strike: Global Offensive,
- inne dni oraz godziny rozgrywek,
- zmieniony system przyznawania punktów,
- więcej informacji na temat drużyn biorących udział w sezonie zasadniczym.
Szczegółowe porównanie rozgrywek Polskiej Ligi Esportowej i Ekstraklasy można znaleźć na załączonej infografice.
Źródła informacji na temat Polskiej Ligi Esportowej:
- polskaligaesportowa.pl – oficjalna strona projektu,
- twitch.tv/esportnow – relacje na żywo z meczów, materiały z drużynami,
- fb.com/PolskaLigaEsportowa – oficjalna strona projektu, w serwisie Facebook,