Blisko dwieście młodych kobiet z Krakowa i okolic w wieku od 10 do 14 lat wzięło udział w interaktywnych warsztatach Greenlight for Girls Day, w których mogły poznać najciekawszą stronę nauki i techniki. Zajęcia odbyły się 30 września na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Były prowadzone przez inżynierów, naukowców i programistów, którzy starali się zainteresować dziewczynki nauką, matematyką i technologią.
Technologia i inżynieria są zwykle traktowane jako obszary zdominowane przez mężczyzn. Z tym stereotypem stara się walczyć fundacja Greenlight for Girls, która przy współpracy z Cisco, Akamai, Nokią oraz Sabre już po raz trzeci zorganizowała G4G Day - wydarzenie mające na celu zachęcenie dziewcząt w młodym wieku do zaangażowania się w nauki ścisłe. Misją organizatorów corocznego spotkania jest przyczynienie się do zwiększenia liczby kobiet pracujących i odnoszących sukcesy w tych dziedzinach.
Interaktywne warsztaty prowadzili partnerzy wydarzenia, inżynierowie, naukowcy oraz studenci. Uczestniczki miały okazję budować mosty z patyczków, doświadczać wirtualnej rzeczywistości, lutować układy scalone, poznawać Internet Rzeczy, a także programować roboty. Warsztaty z robotami - Dashem i Dotem przeprowadziła Anna Szwiec z Sabre. Zadaniem dziewczynek było takie zaprogramowanie Dasha, żeby przeprowadził misję ratunkową i uratował swojego przyjaciela. Podczas wypełniania tych zadań uczestniczki mogły poznać możliwości robotów Wonder, zapoznać się z pojęciami z zakresu programowania - schematem blokowym oraz podstawowymi pętlami. Realizacja zadania nie była łatwa, więc dziewczynki musiały ze sobą współpracować, a w szczególności opracować strategię rozwiązywania problemu.
Fundacja Greenlight for Girls (G4G) powstała w 2010 roku w wyniku wysłania jednego maila do mniej niż stu osób z pytaniem: czy powinniśmy zachęcać dziewczynki do zainteresowania nauką? Dzisiaj fundacja działa na całym świecie, a Greenlight for Girls Day trafia do lokalnych społeczności. G4G przeprowadziło do tej pory ponad 60 wydarzeń. Zajęcia są bezpłatne i realizowane dzięki wsparciu partnerów oraz 1300 wolontariuszy.
Sabre
Firma Sabre jest wiodącym dostawcą technologii dla branży turystycznej. Rozwiązania dostarczane przez Sabre - oprogramowanie, systemy rezerwacyjne czy systemy dostępne na urządzenia mobilne - są używane przez setki linii lotniczych i tysiące hoteli. Wykorzystywane są do zarządzania kluczowymi operacjami, w tym rezerwacjami pasażerów i gości oraz przychodami, lotami, siecią i załogą. Sabre obsługuje również większość transakcji na rynku turystycznym, który przetwarza ponad 120 milionów dolarów, wydawanych rocznie na podróżowanie. Sabre ma klientów w ponad 160 krajach.
Centrala Sabre znajduje się w Teksasie, w Stanach Zjednoczonych. W Krakowie od 2000 roku działa centrum rozwoju Sabre Corporation, zatrudniające około 1500 osób.
www.sabre.pl
Centrala Sabre znajduje się w Teksasie, w Stanach Zjednoczonych. W Krakowie od 2000 roku działa centrum rozwoju Sabre Corporation, zatrudniające około 1500 osób.
www.sabre.pl