Spotkania o charakterze edukacyjnym nadal przyciągają wielu zainteresowanych. Obecnie jest coraz więcej komunikatów o branżowych eventach, które służą nie tylko zdobywaniu wiedzy, umiejętności, ale i budowaniu sieci kontaktów, czyli networkingowi. Jakie są to wydarzenia? Oto krótki przegląd formatów spotkań.
Meetup
Jedną z branż, która aktywnie działa, aby integrować osoby z tego samego kręgu zainteresowań, jest branża IT. Organizuje się wiele spotkań otwartych, poświęconych różnych zagadnieniom, m.in. sztucznej inteligencji, językom programowania czy bazom danych. O skali popularności tego typu spotkań świadczą m.in. dane z portalu meetup.com, gdzie jest prawie 10 000 zarejestrowanych użytkowników w kategorii specjaliści IT przypisanych do 12 grup, m.in. o tematyce technologia informacyjna, nowa technologia, administracja systemem czy chmura obliczeniowa.
Dla przykładu, firma z branży IT – Codete, cyklicznie zaprasza na meetup’y do przestronnego Techie’s – resto-baru urządzonego w klimacie Berlina lat 80-tych i 90-tych, który znajduje się na krakowskim Podgórzu. Wydarzenia dot. technologii i zagadnień popularnonaukowych w ramach projektu Techie’s Space są najczęściej bezpłatne. Meetupy cieszą się dużą popularnością, ponieważ w przyjemnej atmosferze można nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale i nawiązać wartościowe, trwałe relacje z nowo poznanymi ludźmi o podobnych zainteresowaniach.
Organizujemy meetupy, aby integrować specjalistów z branży. Rozwój nowoczesnych technologii jest obecnie niezwykle ważny, wspiera wiele sektorów gospodarki. Dlatego wymiana wiedzy, doświadczeń pomiędzy członkami zespołów IT ma ogromny sens. Poznajemy się, uczymy wzajemnie od siebie, współpracujemy, aby tworzyć jeszcze lepszej jakości rozwiązania zarówno w pracy, jak i poza nią –
mówi Artur Olechowski, członek zarządu Codete.
Szkolenia i warsztaty
Wiele szkoleń może odbywać się w formule online, co sprzyja prezentowaniu treści wszystkim uczestnikom w wygodnej formie, niezależnie od ich lokalizacji. Jednak formuła spotkań stacjonarnych skraca dystans i ułatwia zadawanie pytań, co z kolei pozwala na lepsze poznanie zagadnień prezentowanych na warsztatach i zdobywanie wiedzy w przystępny i szybki sposób. Dodatkowym atutem szkoleń twarzą w twarz jest możliwość przekazania materiałów, gadżetów czy drobnych podarunków – taka forma ułatwia zapamiętanie warsztatów czy kursu na dłużej.
Panele dyskusyjne i konferencje
Panel dyskusyjny jest formą spotkań bardzo wartościową dla słuchaczy ze względu na cenną wiedzę panelistów i ich samych jako osób, które stale poszerzają swoje kompetencje. Wydarzenie to jest jednak mniej interaktywne niż szkolenia i warsztaty, a nawet meetup. Zaproszeni pozyskują wiedzę, wsłuchując się w wypowiedzi innych. Do tego potrzebna jest pełna koncentracja i skupienie uwagi przez długi czas.
Wystawy i prezentacje projektów
W branży IT mamy wiele osób, które chcą działać, aby aktywnie zmieniać rzeczywistość na lepszą. To właśnie od nich wiele zależy. Meetupy, warsztaty, panele dyskusyjne i inne formy spotkań są świetną okazją nie tylko do podwyższania kompetencji, ale i wymiany wiedzy, doświadczeń, wspólnego omówienia ciekawych case’ów i rozwiązywania problemów. Postęp technologiczny jest bardzo szybki, a takie spotkania pozwalają być na bieżąco i wspólnie dochodzić do kreatywnych rozwiązań –
dodaje Artur Olechowski.
O Codete
Codete jest firmą z branży technologicznej, zajmującą się doradztwem IT oraz rozwojem oprogramowania. Codete specjalizuje się w doradztwie przy przeprowadzaniu procesów digitalizacji, rozwoju i implementacji rozwiązań IT oraz rozszerzaniu zespołów klientów o utalentowanych specjalistów z branży. Firma posiada swoje biura w Krakowie, Lublinie i Berlinie. Będąc na rynku 12 lat, przy udziale 350 pracowników, zrealizowała z sukcesem ponad 120 projektów.