Efektywny rozwój branży lotniczej jest możliwy przede wszystkim dzięki nowoczesnej technologii - to wnioski ekspertów, którzy twierdzą zarazem, że dużą szansą dla Polski na rozwój w tym obszarze będzie budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Według raportu PricewaterHouseCoopers, polska branża lotnicza wykazuje jeden z najsilniejszych potencjałów wzrostu w Europie, o czym świadczą przewidywania, które mówią, że porty w Polsce w 2019 roku obsłużą ponad 50 milionów osób. Eksperci obecni na Kongresie Rynku Lotniczego w Warszawie oceniają, że dalszy efektywny rozwój lotnisk jest możliwy przede wszystkim dzięki technologii.
- Mechanizmy sztucznej inteligencji są w szczególności czymś, przed czym lotniska nie mogą uciec, jeśli chcą odpowiednio się rozwijać. Przy prognozowanym wzroście ruchu lotniczego, skalowalność może zostać zapewniona w znaczącej mierze dzięki technologii. Z tej perspektywy szczególnie ważne są doświadczenia podróżnych i ich „podróż” przez lotnisko od wejścia do momentu zajęcia miejsca w samolocie. Jest to aspekt, który możemy wzmacniać właśnie poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii - komentuje Oktawiusz Kacza, wiceprezes Airline Solutions w Sabre.
W procesie cyfryzacji porty lotnicze muszą wziąć pod uwagę największe bolączki ich użytkowników, analizując zarazem, z jakimi technologiami spotykają się oni najczęściej. Oczekiwania podróżnych wiążą się bowiem nie tyle z samą podróżą, co z poszczególnymi etapami, które ją poprzedzają. - Pasażerowie pragną wygody, samoobsługi i dużego wyboru opcji podróży, opartego na ich indywidualnych preferencjach - dodaje z kolei Wojciech Gworek, wiceprezes ds. platformy technologicznej w Sabre.
W kwestii komfortu pasażera coraz większe znaczenie ma wykorzystanie technologii biometrycznej do identyfikacji pasażerów. Pozwala ona całkowicie zautomatyzować wszystkie fazy, które trzeba przejść przed wejściem do samolotu - począwszy od odprawy, oddania bagażu, aż po wejście na pokład. Dzięki biometrii wszystko to ma przebiegać znacznie szybciej, eliminując konieczność sprawdzania biletu czy dokumentów.
Centralny Port Komunikacyjny wyzwaniem i szansą
W opinii specjalistów, dobrą okazją do tego, aby mocno wejść z nowoczesnymi technologiami, będzie budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma zostać oddany do użytku do 2027 roku. Wśród nich wymieniają oni także m.in. sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, czy technologię 5G. - Sieć 5G może na nowo zdefiniować sposób, w jaki podróżni będą poruszać się po lotniskach - przyznaje Kacza.
Eksperci podkreślali także, że istotne jest zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy dotychczasowymi doświadczeniami podróżnych a wprowadzaniem nowych technologii, stawiając nie na rewolucję, a ewolucję w tym obszarze. Zbyt pochopne działania mogą sprawić, że edukacja technologiczna pasażerów będzie droższa, niż sama technologia. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że to nowe technologie napędzają rozwój całej branży.