Polska Liga Esportowa robi kolejny krok w kierunku rozwoju polskiego esportu. Organizator rozgrywek Counter-Strike: Global Offensive stawia na rozwój talentów na polskiej scenie. Pomóc w tym zadaniu ma Akademia Talentów, która wystartowała 9 listopada.
Młode talenty w świecie CS:GO
Najbardziej znanym obecnie przykładem jest Mathieu "ZywOo" Herbaut, który przed rozpoczęciem profesjonalnej kariery postanowił najpierw skończyć edukację. Jeszcze przed swoimi osiemastymi urodzinami podpisał profesjonalny kontakt z jedną z największych organizacji esportowych na świecie. Razem z Teamem Vitality wygrał między innymi finały Esports Championship Series, odbywające się w SSE Arenie Wembley. Za ten triumf jego drużyna zainkasowała ponad 200 tysięcy dolarów. Przykładów jest kilka, maksymalnie kilkanaście. W tegorocznych mistrzostwach świata w grze Counter-Strike: Global Offensive wzięli udział między innymi 17-letni David "frozen" Čerňanský, czy też 16-letni Owen "oBo" Schlatter. Pula nagród w tych rozgrywkach wynosiła milion dolarów.
Trudna droga do sukcesu
Kiedy drużyna nie osiąga wyników, to zaczyna się zwracać uwagę na statystyki. A to nie jest najlepszy kierunek. Warto się zastanawiać nad ważniejszymi kwestiami, które mogą mieć realny wpływ na funkcjonowanie drużyny. Komunikacja, otwartość, chęć nauki i odpowiedzialność - to absolutne minimum. Ale najważniejsze jest myślenie drużynowe. Bo finalnie liczy się wygrana runda, mecz, a nie indywidualny wynik zawodnika
tłumaczy Damian "MdN" Kisielewski, trener i komentator CS:GO
Kiedy już uda się przezwyciężyć pierwsze przeszkody, młodzi gracze muszą przebić się przez szereg rozgrywek online. Dopiero wtedy mogą zostać zauważeni przez konkretne organizacje. W Polsce przykładem takiego gracz jest 22-letni Paweł "dycha" Dycha, który zaczynał w Invizy Esport, występując z tym zespołem w Polskiej Lidze Esportowej. Jego talent został dostrzeżony i zawodnik ten dołączył do ekipy Wiktora “TaZ-a” Wojtasa, z którą występował na międzynarodowych turniejach.
Pokazać potencjał polskich zawodników
Polska Liga Esportowa powstała po to, by rozwijać esport. Zależy nam na profesjonalizacji zarówno drużyn, jak i samych zawodników biorących udział w naszych rozgrywkach. Stąd też pomysł stworzenia Akademii Talentów. Jako organizatorzy rozgrywek ligowych chcemy doceniać i wspierać graczy, którzy są dopiero na początku dość trudnej drogi do wielkiej sceny offline. Wierzę, że dzięki Akademii uda się otworzyć zamkniętą dla debiutantów scenę CS-a i kilku utalentowanych zawodników będzie miało szansę na dalszy rozwój w profesjonalnych organizacjach
- mówi Agnieszka Gardziejewska, Brand Manager Polskiej Ligi Esportowej