Krakowskie firmy w najnowszym raporcie “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”
Krakowskie firmy w najnowszym raporcie “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”

Krakowskie firmy w najnowszym raporcie “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”

Opublikowany

W najnowszym Raporcie “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” znalazło się 1190 dobrych praktyk biznesu z zakresu społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. To ponad 300 praktyk więcej niż w ubiegłorocznym raporcie i kolejny rekord w 16-letniej historii publikacji. Społeczna odpowiedzialność biznesu od kilku lat intensywnie rozwija się w Polsce. Stoi za tym nie tylko moda, ale także oddolna inicjatywa samych pracowników i chęć pomagania innym.

Premiera raportu, przygotowywanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, odbyła się podczas 7. Targów CSR na stadionie PGE Narodowym. Publikacja dostępna jest w wersji online na stronie odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2017.

Rekordowy rok odpowiedzialnego biznesu

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to największy w Polsce przegląd biznesu odpowiedzialnego społecznie. Pierwsze edycje publikacji zawierały przykłady kilkudziesięciu działań prowadzonych przez firmy, które mieściły się na kilkunastu stronach. Teraz, po 16 latach na blisko 200 stronach znalazły się opisy 1190 dobrych praktyk - 639 nowych i 551 długoletnich - to odpowiednio o 39% i 32% więcej niż w ubiegłym roku.
W raporcie znalazło się również wiele firm działających w Krakowie. Najwięcej akcji prowadziły oddziały globalnych korporacji, takich jak PwC, KPMG czy Sabre. Wśród instytucji z naszego regionu znalazł się także między innymi Port Lotniczy Balice, Wawel SA i Kopalnia Soli w Wieliczce.
Raport w liczbach:
  • 1190 dobrych praktyk biznesu w Polsce realizowanych w 2017 roku
  • wzrost liczby praktyk o 330 w porównaniu do poprzedniego roku
  • 639 nowych praktyk
  • 551 praktyk długoletnich
  • 177 firm zgłosiło praktyki, w tym 50 małych i średnich przedsiębiorstw

Cieszymy się z kolejnego rekordu i tak dużej liczby praktyk, która sprawia, że nasz raport staje się z roku na rok cenniejszym źródłem inspiracji dla tych, którzy zaczynają swoją drogę do biznesu odpowiedzialnego społecznie, ale też dla organizacji poszukujących nowych partnerów do swoich pomysłów czy działań

powiedziała Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Jak firmy pomagają w Małopolsce?

Według raportu, firmy i instytucje z małopolski najczęściej angażowały się w działania na rzecz lokalnej społeczności. Najwięcej inicjatyw dotyczyło finansowego wsparcia organizacji pozarządowych, fundacji i potrzebujących. W raporcie można znaleźć wiele takich akcji. Od 2010 roku Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice organizuje konkurs grantowy “Wspieramy sąsiadów”. W trakcie dziewiątej edycji dofinansowano 132 projekty, przy realizacji których zaangażowanych było ponad 800 wolontariuszy. Innym przykładem może być “Give Together” organizowane przez Sabre Polska. Raz do roku pracownicy firmy wybierają organizacje pozarządowe i lokalne społeczności, na rzecz których prowadzą zbiórki funduszy. W 2017 roku w tę inicjatywę zaangażowało się blisko 80% pracowników. Odbyło się 30 akcji, w ramach których zebrano 80 132 zł.

Firmy angażują się w działania CSR, ponieważ tego oczekują sami pracownicy. Dla osób, które pracują cały dzień, to często jedyna okazja do zrealizowania potrzeby pomocy innym. Dlatego nasze akcje są w 100% oddolnymi inicjatywami. Warto rozwijać i promować takie projekty, bo zaplecze organizacyjne przedsiębiorstw naprawdę ułatwia pomaganie. W CSR bardzo ważna jest też systematyczność. Działamy od wielu lat, przez co fundacje i osoby, którym pomagamy wiedzą, że mogą na nas liczyć

mówi Magdalena Walas, menedżer krakowskiego biura Sabre, która zaangażowana jest w Give Together już 8 lat.

Celem CSR jest również odpowiadanie na konkretne lokalne potrzeby. W Wieliczce, w której brakuje stałego punktu oddawania krwi powstała akcja krwiodawstwa “Oddaj krew, podaruj życie”. Do tej pory podczas czterech zbiórek organizowanych przez Kopalnię Soli „Wieliczka” zebrano ponad 200 litrów krwi. Akcję zainicjowała kopalniana „Solidarność” z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
Firmy mają ogromny wpływ na swoje otoczenie i coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie z tego sprawę. Nie tylko starają się ograniczać negatywne oddziaływanie, ale jak pokazuje raport “Odpowiedzialny biznes w Polsce” również wychodzą z własnymi inicjatywami. Coraz rzadziej są one tylko prostymi działaniami charytatywnymi. Przedsiębiorstwa zaczynają podchodzić do CSR kompleksowo i włączają rozwiązania społecznie odpowiedzialne w strategie biznesowe na różnych szczeblach organizacji.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Krakowskie firmy w najnowszym raporcie Odpowiedzialny biznes w Polsce - inf. prasowa Sabre.pdf

pdf | 150 KB

Pobierz
Krakowskie firmy w najnowszym raporcie Odpowiedzialny biznes w Polsce - inf. prasowa Sabre.docx

docx | 164 KB

Pobierz
Raport CSR.jpg

grafika | 82,3 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Czy polskie firmy są zaangażowane społecznie? Najnowszy raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu

temu

W najnowszym Raporcie “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” znalazło się 1190 dobrych praktyk biznesu z zakresu społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. To ponad 300 praktyk więcej niż w ubiegłorocznym raporcie i kolejny rekord w 16-letniej historii publikacji. Społeczna odpowiedzialność biznesu rozwija się w Polsce co najmniej od kilkunastu lat. Stoi za tym nie tylko moda, ale także oddolna inicjatywa samych pracowników i chęć pomagania innym.
Sztuczna inteligencja w turystyce - Sabre tworzy chatbota dla biur podróży

temu

Sabre Corporation, firma zajmująca się technologiami IT dla turystyki, stworzyła inteligentnego chatbota, przeznaczonego dla hoteli i biur podróży. Rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję znajdują zastosowania w kolejnych obszarach naszego życia. Tym razem usprawnią proces obsługi turystów, przede wszystkim dzięki możliwości jednoczesnego i natychmiastowego udzielania pomocy wielu konsumentom.
Performance Engineering Meetup

temu

26 października Sabre Polska organizuje w Krakowie spotkanie poświęcone zagadnieniom z obszaru Performance Engineering. Sabre Meetup to cykl wydarzeń poświęconych różnym aspektom technologii i pracy w IT. Najbliższe z nich będzie dotyczyło technik wykorzystywanych do zapewniania stabilności i wydajności systemów. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc konieczna jest rejestracja.
Talk’N’Roll – zainspiruj się geekami!

temu

Dzielenie się wartościowymi pomysłami, poszerzanie własnych horyzontów i wzajemne inspirowanie się – to główne założenia konferencji Talk’N’Roll, która odbędzie się w Krakowie 26 września. Jest to już trzecia edycja wydarzenia organizowanego przez pracowników firmy Sabre. Do tej pory spotykali się oni we własnym gronie, zapraszając prelegentów z kraju i ze świata. W tym roku postanowili zaprosić na Talk’N’Roll wszystkich chętnych – udział w wydarzeniu jest bezpłatny, konieczna jest jedynie rejestracja.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.